Rafała Blazego z Wydziału Architektury PK z udziałem prorektora PK dr inż. Marka Bauera oraz wiceprezydenta Krakowa Stanisława Mazura. – Pandemia pokazała nam jak bardzo łańcuchy dostaw są ważne, jak zerwane łańcuchy dostaw półprzewodników, substancji czynnych spowodowały dramaty ludzi na całym świecie – wzrost cen, brak dostępu do leków, trudności w zaopatrzeniu, upadek wielu firm. Dzięki współpracy ze środowiskiem naukowym powstanie dokument kluczowy dla bezpieczeństwa Rzeczpospolitej – podkreślił wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu dokumentu. – Doszliśmy w toku obrad do sytuacji, w której nawzajem się pokonywaliśmy, braliśmy pod uwagę swoje głosy i spostrzeżenia. Prace nam to poniekąd ułatwiły, bo jeśli widzieliśmy jakiś problem, to był on na tyle wyraźny, że właściwie wszyscy się co do tego zgadzaliśmy – mówi arch.
Nowe stypendia dla studentów PK – aktywnych naukowców
- Pamiętajmy o tym, że w ustawie Prawo o ruchu drogowym dla tramwajów przewidziane są pewne wyjątki w stosunku do przepisów, które obowiązują kierowców i pieszych.
- Nie będzie to możliwe bez wysiłku — działalności publikacyjnej naukowców PK, dużej aktywności w pozyskiwaniu projektów i zgłaszaniu patentów — mówi o priorytetach na nową kadencję prof. dr hab.
- Do finału zakwalifikowało się 15 uczestników, którzy mieli za zadanie przedstawić wyniki swojej pracy w formie dziesięciominutowej prezentacji.
- – W pojedynkę taki osobnik mógł zdziałać niewiele, ale kilku takich osobników mogło łączyć się w grupy i na przykład produkować więcej dóbr niż grupy konkurencyjne, które się wzajemnie zwalczały i zdradzały.
Andrzeja BiałkiewiczaRektora Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza KościuszkiJego odejście to ogromna strata dla środowiska naukowegoKrakowa i Małopolski.Rodzinie zmarłego oraz społeczności akademickiej PKskładamy najgłębsze wyrazy współczucia. Odejście Profesora to ogromna strata dla Politechniki Krakowskiej, krakowskiego środowiska akademickiego oraz świata polskiej nauki i architektury. Krakowskie środowisko naukowe straciło wybitnego profesora, naukowca, wychowawcę wielu pokoleń, wyjątkowego, aktywnego i lubianego przez studentów pedagoga, a także wspaniałego człowieka, architekta rozwoju i rozkwitu Politechniki Krakowskiej. Pana Rektora ukazuje oddanie się nauce, poświęcenie się pracy oraz umiłowanie życia. Zmarły był nie tylko wybitnym naukowcem – obok prac badawczych i dydaktyki zajmował się projektowaniem architektonicznym a także konserwacją zabytków.
Wyróżnienie w międzynarodowym konkursie dla studentek z Wydziału Architektury
Szkolnictwa Wyższego, Nauki i Innowacji przy prezydencie RP. Umowa zawarta pomiędzy PK a Małopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie zakłada różne wzajemne działania, w wyniku których wzmocnione zostaną kompetencje małopolskich inżynierów budownictwa i osób kształcących się w tym kierunku. – Na Politechnice Krakowskiej kształcimy specjalistów w zakresie budownictwa – nowoczesnych inżynierów, na których wiedzę i kompetencje jest nieustanne zapotrzebowanie. Zależy nam, aby nasi studenci, ale także kadra naukowa mogli korzystać z różnych możliwości wsparcia merytorycznego i nie tylko, ze strony partnerów branżowych.
„Politechnika Krakowska – kierunek przyszłość. Innowacje dla rozwoju Krakowa”
Jacek Pietraszek, prof. PK zdobył Nagrodę indywidualną za osiągnięcia naukowe, a dokładnie 12 publikacji w czasopismach ujętych w wykazie ministra właściwego ds. Szkolnictwa wyższego, a także uwzględnienie w prestiżowym rankingu TOP 2% za rok 2023 r. plinko kod promocyjny Nagroda zespołowa za osiągnięcia organizacyjne została przyznana grupie pracowników. Nagrodę indywidualną za osiągnięcia naukowe otrzymał dr inż. Maciej Thomas – autor 9 publikacji wydanych w 2023 r., cieszących się zainteresowaniem środowiska naukowego, zwłaszcza zagadnienia związane z przedstawionym zintegrowanym podejściem do oceny stanu wód. Nagrodę indywidualną za osiągnięcia naukowe otrzymał dr Radosław Kycia za 5 publikacji naukowych, które sumarycznie zdobyły 480 pkt.
Często mają doskonałe zdolności pamięciowe, właściwie zmotywowane potrafią szybko się uczyć i łączyć wiedzę z różnych, nawet odległych tematycznie dziedzin. Zdolności do szczegółowego badania wąskich obszarów wiedzy, konsekwentne dążenie do wyznaczonego celu, odporność na krytykę czy wpływy zewnętrzne przy realizacji obranego celu. Jednocześnie mają też różne trudności, m.in. W rozumieniu świata społecznego, nawiązywaniu i uczestniczeniu w interakcjach z innymi studentami czy nauczycielami, podejmowaniu pracy zespołowej.
Eksperci Siemens Mobility z wykładem dla studentów Wydziału Mechanicznego
Warsztat otwiera się na ogród, a tym samym pracownia staje się przestrzenią integrującą życie, pracę i hobby mieszkańców w ramach tradycyjnego rzemiosła i sztuki. Autorki projektu zaproponowały także ciekawe rozwiązanie małej architektury jakim są ażurowe przesłony, które nawiązują do koronkowych detali drewnianej snycerki ganków hrubieszowskich. Nabory wniosków odbywać się będą dwa razy do roku – zimą (do 15 stycznia) i wiosną (do 15 maja). – W 2021 roku na stypendia z własnego funduszu przeznaczymy 200 tys.
Trasowniczek wygrał II Kościuszkon Politechniki Krakowskiej. Studenci programowali dla Smart City
Należą do nich tereny kolejowe, pokolejowe oraz same obiekty dworców kolejowych i powiązane z nimi przestrzenie publiczne – mówi nagrodzony architekt z Politechniki Krakowskiej. W tegorocznej edycji programu „Talenty Jutra” zgłoszonych zostało niemal 100 prac. Spośród nich komisja konkursowa wyłoniła 25 najlepszych projektów, z których 23 zostało wyróżnionych, a dwa otrzymały nagrodę specjalną 3W. Laureaci dostali granty na dalszy rozwój prac badawczych, eksperymenty lub udoskonalenie wynalazków. Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej gali, która odbyła się w ramach Kongresu 3W.